Jak pečovat o šperky

Nejprve bychom si měli ujasnit co vlastně bižuterie je? Jako bižuterii označujeme většinou šperky z mosazi (slitina mědi a zinku) s vrstvou drahého kovu na povrchu. Ta se nanáší galvanizací- proces, který využívá stejnosměrného elektrického proudu k vylučování tenkých povlaků kovů z roztoku jejich solí na elektricky vodivých předmětech.

Tato vrstva (zlata, ruthenia, platiny, rhodia a pod.) má za cíl nejen chránit samotný šperk před korozí a zajišťovat tak jeho stálost, ale také zvyšovat jeho estetický vzhled, lesk a luxusní charakter.


Aby Vám šperk dělal radost co nejdéle, měli byste dodržovat následující pravidla

  • Nenechávejte šperky odložené na přímém slunci. Ideálně je odkládejte do šperkovnice, šuplíku či krabičky, kde se k nim nedostane světlo a vlhkost. Kameny i kov si tak zachovají svou barvu.
  • Řiďte se pravidlem, že šperky oblékáme jako poslední a svlékáme jako první- tedy po samotném oblékání, nanášení parfému, make upu nebo laku na vlasy. Všechny tyto přípravky mohou narušit povrchovou vrstvu nebo na šperku ulpí, a po čase nemusí být snadné je vyčistit.
  • Vyhněte se vodě a vlhkosti- se šperky se nikdy nekoupejte ani nesprchujte. Obzvlášť platí pro mořskou a chlorovanou vodu v bazénech.
  • Šperky sundávejte při sportu, saunování nebo fyzické námaze. Zároveň se vyhýbejte extrémním teplotám. Pot může v kontaktu s kovem způsobit jeho oxidaci. Nikdy nezapomeňte šperky sundávat před spaním.
  • Doporučujeme šperky po sundání vyleštit hadříkem abyste je zbavili otisků prstů a nečistot- po nějaké době se kožní maz může na šperku usazovat a ten pak ztrácí svůj lesk. Po delší době může být velice obtížné šperky vyčistit bez chemického zásahu.

Čištění

- vyhněte se chemickým přípravkům. Ty mohou povrchovou vrstvu narušit a šperk tak může ztratit lesk nebo změnit svoji barvu. Ideálně použijeme měkký hadřík (např. takový, co používáme k čištění brýlí), kterým sundáme z bižuterie veškeré nečistoty a prach. Vždy se ujistěte, že je hadřík čistý a šperk nějakou nečistotou nepoškrábeme.

- bižuterii čistěte pouze roztoky nebo krémy, které jsou přímo určeny k čištění bižuterie.

Mechanické poškození

- zatržení je často problematikou štrasových šperků. Kotlík, ve kterém drží kámen drobné krapny, mají tendenci se zatrhávat o jemné pleteniny. Berte poroto vždy ohled na to, k jakému druhu oblečení tyto šperky nosíte.